Kendini Geliştirme Yollarını Merak Edenler Mutlaka Okumalı!

Kendini Geliştirme Yolları Nelerdir, 15 Maddede Çok Özel Yöntemler!

Kendini geliştirme, insanın geleceği adına yaptığı ve yapacağı en akıllı yatırımlardan bir tanesidir. Kişisel gelişim; diğer bir deyişle kendini geliştirme, gerek fiziksel, gerek kültürel, gerekse mesleki açıdan eksiklerini gidermek ve var olan bilgi ve yeteneği üste çalışma mücadelesine verilen genel bir addır.

Kendini Geliştirmekten Ne Anlamalıyız?

Kendini geliştirme, sık rastladığımız ama ucu çok açık bir kavram. Kendini geliştir ama nasıl, hangi konularda, hangi yöntemlerle? Kendini geliştirmek için her bilgiyi alarak kendine yük edinmeli misin? Mesela, yüksek okul okumamış ama mesleğinde başarılı olan kişiler için “kendini geliştirmiş” derler. Ya da  üniversiteye yeni girmiş bir öğrenciye “Diploma falan prosedür; sen kendini geliştirmeye odaklan” diye öğüt verirler. Bunlara siz de sık sık denk gelmiş olmalısınız.

  • Buraya kadar her şey güzel de… Peki nasıl? Kendimi geliştirmek için ne yapmalıyım, çok kitap mı okumalıyım, yabancı dil mi öğrenmeliyim yoksa enstrüman çalmayı mı öğrenmeliyim? İşte bu noktada anlıyoruz ki, kendini geliştirme her birey için farklı anlam ve öneme sahip. Şöyle örnek verebiliriz mesela; bilgisayar programcılığı okuyan birinin farklı kodlama dillerini öğrenmeye çalışması, kendini geliştirme çabasıdır.

Ya da, turizm öğrencisinin ilave bir yabancı dil daha öğrenmek için kursa gitmesi, kendini geliştirmeye çalıştığının göstergesidir. Konservatuar okuyan yahut şarkı söyleyerek geçimini sağlayan birinin farklı enstrümanları da öğrenmek istemesi de yine kişisel gelişime birer örnektir.

Peki, ucu bu kadar açık bir konuda kendini geliştirme maksadıyla neler yapılabilir, kişiye özel tarafları haricinde daha evrensel, herkes için geçerli olan adımları var mıdır, biraz o tarafa bakalım dilerseniz.

Kendini Geliştirme için Neler Yapmalıyız?

Kendini geliştirme için yapılabilecekler herkes için farklıdır ve birden fazladır. Bunların bir tanesine odaklanılabileceği gibi, birkaç tanesine birden yönelmek de mümkün. Burada kişinin isteği, zamanı ve çevresel şartları önemli rol oynar.

1- Kitap Okumak ve Kendini Geliştirme Yolları

Evet, her gün minimum 10 – 15 sayfa kitap okuyarak kendini geliştirme yolunda olumlu bir adım atabilirsiniz. Güncel haberlerden, bilimsel makalelerden, mesleki yazılardan ya da ilgi alanına giren konulardan demeçler okuyabilirsiniz. Okumak aynı zamanda kelime hazinesini ve ufku genişletir; hayal gücünü canlandırır, farklı pencerelerden bakmayı ve yorumlamayı öğretir.

2- Geçmişinle Vedalaş

Geçmişle yegane ilişkimiz, yapılan hatalardan ders çıkarmak olmalı. Onun dışında, geçmişte olan ne varsa orada kaldı ve değiştirmek için yapılabilecek hiçbir şey yok. Eğer geçmişte yaptığınıız hatalarınız varsa, muhakkak iyi ya da kötü birer sebebi de vardı ve sizin için bir deneyim oldu. Artık bu yanlışlar için kendinizi affetmenin vaktidir. Hatta sadece kendinizi değil, geçmişte sizi üzenleri de affedin. Affedin ki geçmişin yükü bugününüzü meşgul etmesin.

3- Spor Yapmak Hobi Değil, Yaşam Biçimidir

Kitap okumak, spor yapmak gibi aktiviteleri bugüne kadar birer hobi olarak gördüyseniz, gerçekten hata etmişsiniz. Ama sorun değil; bu yazıyla beraber artık hatadan dönmek mümkün. Spor yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. Spor hobi değil, herkes için bir ihtiyaçtır.

Spor yapmak için zamanınız yoksa bile, düzenli olarak yürüyüş yapın akşamları. Başlarda zor gelebilir; günün yorgunluğu üzerine yürümek zahmetlidir. Ama alıştıktan sonra bedeniniz bunu kendiliğinden isteyecek ve kendinizi ayağınızda spor ayakkabıyla dışarda bulacaksınız.

4- Güne Erken Başlayın

Hayatta kendini geliştiren ve başarıyı yakalayan insanların ortak özelliği, erken kalkmasıdır. Erken uyanmak bedenin dinç olmasını, zihnin diri olmasını sağlar. Ayrıca günü daha verimli kullanabilirsiniz. Hiçbir şey olmasa da, güne erken başlayıp evde kahvaltı yaparak güne daha sağlıklı başlarsınız -ki uzun vadede size neler katacağını yaşayıp göreceksiniz.

5- Kendini Geliştirme Yolları, Hayata Meydan Oku!

Nasıl mı? Elbette öyle hayalperestçe değil. Kendinize hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşmada ısrarcı olun. Mesela hedefiniz x TL kazanmaksa, ona nasıl ulaşacağınızı planlayın ve plana sadık kalın. Ya da amacınız kilo vermekse, hedefinize nasıl ulaşacağınızı araştırın ve uygulayın. Bu uygulama esnasında da asla pes etmeyin.

6- Yeteneklerini Keşfet ve Yenilerini Edin

Doğuştan gelen Allah vergisi yetenekler hepimizde var. Kimi çizime yetenekli, kimi müziğe. Ancak bazı araştırmalara göre doğuştan gelen yeteneğin yanı sıra, sonradan öğrenilen ve geliştirilen yetenekler var. Bu da disiplinli bir çalışmayla ve sabırla mümkün oluyor. Kendinizi hangi konularda geliştirebileceğinizi anlamak için yine kendinize sorun. Tamam belki bir Van Gogh olamazsınız ama en azından duvara asılacak güzellikte bir resim yapabilirsiniz.

İlginizi Çekecek: Ben de Mutlu Olmak İstiyorum Diyenler Çok Dikkatli Olmalı

7- Bir Hobi Edin Ve Bunu Global Düzeye Getirin

Burada önemli olan popüler uğraşlara yönelmek değil. Sevdiğiniz, yapmaktan keyif alacağınız her uğraşı hobi edinebilirsiniz. Bu hobiyle ilgilenenin sadece siz değil, tüm dünyadan başka insanların da ilgilendiğini unutmayın. Mesela yemek yapmayı seven biriyseniz, dünya mutfaklarını keşfedebilir, pişirebilir ve deneyimlerinizi internette yazabilirsiniz. İşte size global düzeyde bir hobi.

8- Bir Dil Bir İnsan, Kendini Geliştirme Yolları

Yeni bir dil öğrenmek, kendini geliştirme yolculuğunuzda atılan büyük adımlardan birisidir. Tabii illa yeni bir dil öğrenmek şart değil, yıllardır öğrenmeye çalıştığınız ama tam olarak oturtamadığınız bir yabancı dilin üzerine de yoğunlaşabilirsiniz. Sözlükleri karıştırın, dil kartlarıyla ilgilenin ya da alt yazılı dizileri “öğrenmek” amacıyla izleyebilirsiniz.

  • Bununla beraber, başka bir yabancı dili de tamamen öğrenmek yerine temel cümle kalıplarını öğrenerek de ufkunuzu genişletebilirsiniz. Farklı dillerde nasılsın, kaç yaşındasın, neredesin, çay içelim mi gibi cümleleri öğrenmek size kendinizi iyi hissettirecektir.

9- Uzmanlaşmayı Düşünün

Sevdiğiniz konularla alakalı uzmanlaşabilirsiniz. Mesela polisiye roman okumayı çok seviyorsanız, başarılı polisiye yazarları tanımayı deneyin. Polisiye roman denince ilk akla gelen isim çevrenizde siz olun. Ya da dansa çok meraklıysanız dans çeşitlerini, ünlü dansçıları, teknik isimleri öğrenebilirsiniz.

10- Kendini Geliştirme Yolları, Problemlerle Başa Çıkmayı Öğrenin

Kendini geliştiren kişiler, kolay kolay pes etmez. Bir sorunla karşılaşınca, hemen onunla başa çıkmanın yollarını aramaya başlar ve durumu olgunlukla karşılar. hemen sızlanmak, kendi potansiyelini zorlamadan çevresinden medet ummak kendisini geliştiren kişilerin özellikleri değildir. Birisinden yardım almak elbette güzeldir ama muhtaç hissetmek bambaşka bir durum.

11- Yaşanılan Ortamı Güzelleştirmek

Mesela kitapların bol olduğu bir kafede nasıl ki kendimizi iyi hissedip motive biçimde kitap okuma isteğiyle doluyorsak, benzer şekilde evinizi de güzelleştirebilirsiniz. İçinde küçük bir kitaplık olan bir odada uyanmak, güne daha farklı başlamanızı sağlayacaktır. Ya da yemek yapmayı seven biriyseniz, içinde zaman geçirmekten keyif alacağınız bir mutfağınızın olması, yaptığınız işi aşkla yapmanıza yardımcı olacaktır.

12- Kendini Geliştirme Yolları, Eksiklerinin Farkına Var

Hiç kimse mükemmel değildir. Hepimizin eksikleri, kusurları var. Önemli olan, kişinin kendi kusurlarının farkında olmasıdır. Farkettiğinizde onları yönetebilir, kontrol edebilir, hatta zamanla giderebilirsiniz. Bu da kendini geliştirme adına esas ulaşılması gereken hedeflerden birisidir. Kendisini geliştiren kişi, zaman içerisinde eksikliklerini gidermeye başlar.

13- Kötü Alışkanlıklarınız Var mı?

Bir yerlere sürekli geç mi kalıyorsunuz, biraz tembel misiniz, sigara ya da alkol bağımlısı mısınız? Bu tip zarar veren ya da zamanınızı boşa geçirmenize sebep olan alışkanlıklarınızı terk etmeniz gerektiğini unutmayın. Belki hepsini birden bire yapmak mümkün olmayabilir ama üzerinde çalışırsanız zamanla üstesinden gelebilirsiniz.

14- Negatif İnsanlarla Mesafeli Olun

Negatif insanlar, kendi enerjisini tüketirken aynı zamanda çevresindeki insanların yaşam enerjisini emmeye başlıyor. Bu insanları hayatınızdan çıkartamasanız bile daha az zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekleri daha da arttırmak mümkün elbette. Ama tüm başlıkları dikkatli okuduysanız, işin sırrını anlamış olmalısınız. Bundan sonrası tamamen sizin elinizde ve bu başlıkları zaman içerisinde çoğaltabilirsiniz.

15- Kendini Geliştirme Yolları, Özgüvenin Önemi

Kendini geliştirme yolları başlığı altında sunmuş olduğumuz maddeler, her erkeğin ve her kadının mutlaka bilmesi ve en kısa zamanda hayatına tatbik etmesi gereken yöntemler ve taktikler içermesi bakımından oldukça işlevsel ve son derece kalıcı sonuçlara kapı arayabilir.

  • Bu anlamda herhangi bir kişinin kendisini geliştirme yollarını derinden derine kavrayabilmesi ve bunları uygulayabilmesi son derece önemlidir, fakat bu noktada oldukça önemli bir hususun daha altını çizmeliyiz ki o da özgüven sahibi olmakla kendini geliştirmek arasındaki son derece önemli korelasyondur (bağlantıdır).

Bu bağlantı şöyle izah edilebilir: Bir kişinin özgüven sahibi olması o kişinin kendi hayatını dizayn etmesi ve düzene koyması anlamında oldukça önemli bir faktördür ve bu anlamda özgüven, kişisel gelişimin temeli olarak görülebilir ve böyle bir değerlendirme yapılabilir.

  • İşte bu bağlamda kişinin kendisini tam manası ile geliştirmesi için özgüven yolculuğuna güç katması ve ivme kazandırması gerekmektedir, bu anlamda Mehmet Sırrı Özturan isimli uzman bir psikolog ve psikolojik danışman tarafından kaleme alınan Özgüvenin Temel Dinamikleri setini sizlere de şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Çünkü Özgüvenin Temel Dinamikleri seti kişinin özgüven kazanması için atması gereken bütün adımları en ince ayrıntısına kadar etraflı bir şekilde gözler önüne sermekte ve herhangi bir kişinin özgüven kazanabilmesi için bilinmesi gereken bütün ayrıntıları dikkatle bize aktarmaktadır.

Bu eseri gerçekten tavsiye etmekteyiz, çünkü bu eser sayesinde hayatı değişen birçok insan bize şükran mektupları yazdı, bu anlamda aşağıya hem bazı okuyucu yorumlarını hem de eserin indirme linkini alıyoruz ki ne demek istediğimizi daha güzel bir şekilde anlayabilesiniz.

Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti ile alakalı okuyucu yorumları herkesi şaşırtıyor. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca bunu siz de göreceksiniz.

Şuraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirebilirsiniz.

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz:

Gideceğiniz sayfada daha nice mucizevi yorum sizi bekliyor.

 

Eğer özgüven ve kişisel gelişim gibi konularla alakalı daha farklı yazılar ile kişisel gelişiminize güç katmak ve yön vermek isterseniz sitedeki farklı yazılarımızı da incelemenizi öneririz.

Mesela şu yazınızı: Başarılı Olmanın 4 Harika Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir