Eski Sevgiliyi Unutmak için Bu 7 Müthiş Yöntemi Herkes Bilmeli!

Eski Sevgiliyi Unutma Yollarını Öğrenmek İsteyenler için Harika Bir Yazı

Madem eski sevgiliyi unutmak için çare arıyorsun. Öyleyse bu yazıda sana eski sevgiliyi unutmanın en basit ve kullanışlı birkaç yolunu anlatmak istiyorum. Bu açıdan, aşk acısından kurtulmak istiyorsan yazıyı sonuna kadar okumalısın.

 • Aşk acısı ve eski sevgili, insanın kalbine birlikte hükmeden iki kavramdır. Eski sevgiliyi sürekli hatırlamaktan kaynaklanan aşk acısı, insan ruhunda, bir organın kopmasına benzer bir acı yaratır.

İnsanın bir organının herhangi bir trafik kazasında kopması ne ise iletişim çatışması (iletişim kazası) sonucunda ayrıldığımız eski sevgiliyi unutamamaktan kaynaklanan aşk acısı da odur.

 • Çünkü eski sevgili, zaman içinde bizim bir parçamız haline gelmiştir. Bu parçamızı kaybetmenin bizde yarattığı acı, bizi çoğu kez eski sevgiliyi unutmanın yollarını aramaya iter.

Sen de takdir edersin ki bu derin yaranın tedavisi, oldukça zordur.

Şimdi, istersen eski sevgiliyi unutmanın en etkili yollarını bir hikaye eşliğinde görmeye çalışalım:

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları Hikayesi

Evli bir çift, her hafta sonu yaptıkları gibi, yine 5 yaşındaki oğullarını ve 12 yaşındaki kızlarını alarak pikniğe giderler. Piknik, çocuklar için, özellikle de 5 yaşındaki yaramaz çocuk için babasıyla geçirilen harika bir gün demektir. Nitekim, haftada bir eline geçen bu fırsatı iyi değerlendiren çocuk, piknik alanına adım atar atmaz, doğrudan babasının kucağına atlar.

 • İki saat boyunca aralıksız bir şekilde oynayan çocuk, artık iyice yorulmuş, ayakta duramayacak hale gelmiştir. Çocuk, babasına, kendisini kucağına alması için ısrar etmeye başlar; fakat babası, çok yorulduğunu, kendisini kucağına alamayacağını söyleyince çığlığı basar.

Baba, çocuğunu susturmak için elinden gelen her şeyi yapar; ama nafile. Çocuk, bir türlü susmaz. Nihayet, babanın aklına bir fikir gelir. (Bu fikir, bize de ışık tutup eski sevgiliyi unutmanın yollarından çok önemli bir yolu aydınlatacak.)

 • Çocuğa, kendisine bir tahta at yapacağını ve ona binip dolaşabileceğini söyler. Çocuğun ağlaması, bir anda bıçakla kesilmiş gibi kesilir. Baba, uzunca bir dalı yontup tahta atını çocuğa verince çocuk, bütün yorgunluğunu unutmuşçasına akşama kadar tahta at ile dolaşır.

Akşam olup eve döndüklerinde ise baba, büyük kızına şöyle der (Bu konuşmayı, eski sevgiliyi unutmanın yollarını arayan bizler de can u gönülden benimsemeliyiz):

 • “Bak kızım, hayat böyledir işte. Tahta atı yontup kendisine verinceye kadar kardeşinin ne kadar yorulduğunu kendi gözlerinle gördün değil mi? Fakat ne zaman ki ona tahta atı verdim, işte o zaman tüm yorgunluğunu unutup akşama kadar tekrar oynadı. Aslında tüm insanlar böyledir. Hayatın katlanılması zor ve ağır yükü omuzlarına abandığında, kendine bir tahta at bulabilir, bütün yorgunluğunu ve tükenmişliğini unutup hayata sil baştan başlayabilirsin.”

Öykünün mesajı açık. Özellikle eski sevgiliyi unutmanın yollarını arayanlar için öyküden çıkaracağımız birkaç ders var. Şöyle ki:

1- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları ve Kıssadan Hisse

Sen de şairin:

“Başım çığlıklı çocuk, onu nasıl avutsam?
Ne yapsam da ölümü bir saatçik unutsam?”

dediği gibi eski sevgiliyi unutamamaktan şikâyetçi isen ve onu unutmak için bir çözüm yolu arıyorsan, kendine bir tahta at bulmanı öneririm.

Bu tahta at, çoğu zaman eski sevgilinin ta kendisi olabilir. Gerçi eski sevgiliyi unutmanın yollarını bulmaya çalıştığın bu yazıda çözüm yolu olarak onu yeniden kazanmanı söylemek pek makul değil; ama bu da bir yoldur. Sonuçta onu tekrar kazanınca kısa yoldan çözüme kavuşmuş, aşk acısından kurtulmuş olacaksın.

Böyle bir niyetin varsa şu yazımı mutlaka okumalısın: Eski Sevgiliyle Barışmak için 5 Müthiş Yöntem, Mutlaka Oku!

2- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları, Yeni Sevgili veya Zihinsel Uğraş

Tahta at, bazen yeni bir sevgili de olabilir. Neden olmasın ki? Hayat devam ediyor ve sen aşk acısından yakanı kurtarmak için “eski sevgiliyi unutmanın yolları”nı aradığına göre, yeni bir aşka yelken açmak, eski sevgilinin yarattığı yaralarına merhem sürebilir.

Tahta at, bazen de “zihinsel bir uğraş”tır. Kendine zihinsel odaklanma gerektiren bir hobi bularak eski sevgilinin derin yaralarını kapatmaya çalışabilirsin.

3- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları, Kötü Anılar Konusu

İlişki danışmanlığı yaparken eski sevgilisini unutmak isteyen insanlara tavsiye ettiğim sıradışı yöntemlerden birinin de kötü anıları hatırlamak şeklinde ortaya çıkan güzel bir yöntem olduğunu ifade etmeliyim ve sana da bu yöntemin (doğru kullanman halinde) gerçekten etkili olduğunu dile getirmeliyim.

 • Bu yöntemin bazı insanlarda etik olmadığına dair bir algı uyandırdığını fark ettim, fakat eğer eski sevgilinden ve onun meydana getirmiş olduğu aşk acısından gerçekten kurtulmak istiyorsan bu yöntemin etik olup olmadığına bakmadan zihinsel bir şekilde bu yöntemi kullanmalısın, şöyle ki:

Eski sevgilini hatırladığında ve onunla alakalı herhangi bir anı anımsamaya başladığında, onun mümkün mertebe kötü yönlerini hatırlamaya ve onunla ilgili yaşamış olduğun kötü anılara odaklanmaya çalışmalısın.

Bu sayede onun kötü yönlerini ve onunla yaşamış olduğun kötü anıları hatırladığında zihninde ona dair olumlu bir hissiyat oluşmak yerine, olumsuz ve kötü bir hissiyat oluşacak ve bu sayede beynin şöyle düşünmeye başlayacak:

 • “Demek ki bu kişi bana huzur ve saadet vermek yerine kötülük, problem ve sıkıntı vermekteydi, öyle ise onu sürekli hatırlamak yerine unutmak ve tamamen silmek çok daha mantıklı olacaktır.”

Bu yöntem doğru şekilde kullanıldığında eski sevgiliyi unutmanın yolları adına gerçekten de işlevsel ve etkili sonuçlara vesile olabilir, fakat burada eski sevgilini her hatırladığında onun olumsuz yönlerine odaklanmak ve bunu bilinçli bir şekilde sürdürmek gerektiğini dile getirmek durumundayım.

4- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları, Ortak Arkadaşlar Meselesi

Eski sevgili ve ilişkilerle ilgili birçok danışanım oldu ve onlarla yapmış olduğum danışma ve terapi süreçlerinde ortak arkadaşlar meselesinin son derece etkili bir role sahip olduğunu fark ettim, şöyle ki:

 • Birçok insan eski sevgilisinden ayrıldıktan sonra onun gönül yaralarını tedavi etmek ve kendisinde oluşan yaralara merhem sürmek yerine, eski sevgilisinin ortak arkadaşları ile konuşmayı ve onlarla iletişim halinde olmayı sürdürmektedir.

Bu iletişim ve arkadaşlık ilişkisi, kişinin aşk acısının sürekli bir şekilde canlı kalmasına ve bu aşk acısını daima hatırlanmasına sebebiyet vermektedir, bu noktada bana danışan insanlara şu tavsiyeyi vermekteyim:

 • “Eğer eski sevgilinizle ayrıldıysanız ve onun sizde yaratmış olduğu aşk acısını tamamen ortadan kaldırmak istiyorsanız, size eski sevgilinizi hatırlatan ortak arkadaşlarınızla iletişimi ve ilişkiyi en azından bir süreliğine kesmeli ve onlarla hiçbir şekilde irtibat kurmamaya gayret göstermelisiniz.”

Bu anlamda sana da eski sevgilini hatırlatan herhangi bir kişiden veya objeden uzak durmanı ve onu tamamen unutuncaya kadar (en azından aşk acısı hafifleyinceye kadar) bu gibi unsurlardan ve hatırlatıcı kişilerden uzak durmanı tavsiye etmekteyim.

5- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları, Kanka Desteği Önemli

Birçok kişi eski sevgiliyi unutmanın yollarını ararken bunu tek başına ve hiç kimseden yardım almadan yapmayı dener ve çoğu zaman da bu süreç bu şekilde uzun ve yorucu, hırpalayıcı ve rahatsız edici bir boyuta ulaşır.

 • Oysaki eski sevgilisinden bir şekilde ayrılan ya da onun tarafından terk edilen herhangi bir kişi, tek başına ayakta durmaya çalışmak yerine yakın çevresindeki insanlardan destek almalı ve onların birlikteliği ile hareket etmeye çalışmalıdır.

Bu anlamda kanka destek sistemi adını verebileceğimiz bir yöntemi kullanmaya başlamalısın ve yakın çevrendeki insanlara, kalbinde oluşan gönül yarasını ve aşk acısını dindirmek için sana yardımcı olmalarını fade etmelisin.

En azından bu acıyla baş başa kalıp kendini perişan etmek ve melankolinin dibine vurmak yerine arkadaşlarınla birlikte vakit geçirmeye ve onların samimiyeti ve sıcaklığı içerisinde hayatını sürdürmeye gayret göstermelisin.

 • Eğer yakın çevrende sana gerçekten değer veren ve seninle arkadaşlık yapmaktan gerçekten huzur duyan insanlar varsa, bu insanlarla birlikte hareket edip bu aşk acısını da kısa sürede alt etmenin yollarını bulabilirsin.

Bu süreçte yalnız kalmak ve melankoliye gömülmek, çoğu zaman insanı kötü sonuçlara götüren yanlış adımlara sebebiyet verebilir; bu nedenle yalnız kalmak yerine arkadaşlarının desteği ile birlikte olmak (ve teselli bulmak) çok daha anlamlı, çok daha faydalı ve çok daha mantıklı olacaktır.

6- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları, Kararlılık ve Beynin İşleyişi

Bana müracaat eden ve eski sevgililerini unutamadıklarını ifade eden birçok insanın bu konuda kararsızlık yaşadığını defalarca kez gözlemledim. Eğer sende de aynı şey varsa (yani eski sevgiliden ayrılmaya tam manası ile karar veremedi isen ve onunla ayrılmış olmanıza rağmen bu konuda kesin bir kararlılık ve azim sergileyemiyorsan) bu konuda yeniden düşünüp kesin kararını vermek zorundasın.

 • Çünkü eğer eski sevgilinden ayrıldığın için bu ayrılık sürecini ve aşk acısını kabullenemiyorsan, bu acının üstesinden gelmen neredeyse imkansız olacaktır.

Burada beynine çok fazla görev düşmekte, çünkü insan beyni herhangi bir şeyi kabullendikten sonra kısa süre içerisinde ona göre hareket eder ve aşk acısını tamamen unutup eski sevgilisinden kurtulabilir.

Eğer bu konuda kesin bir karar verip bu direktifi de uygun bir şekilde beynine kodlayabilirsen, eski sevgiliyi unutmanın yollarını aramaktan da vazgeçecek ve bu işin ne kadar kolay olduğunu zaten yaşayarak ve tecrübe ederek öğrenmiş olacaksın.

 • Bu hususta beynine kesin bir direktif ve talimat vermeli, onu kesinkes unuttuğunu kabullenmeli ve bu ilişkinin tamamen bittiğini fark ederek yeni bir yol haritası ve yeni bir süreç ile hayatına devam etmeye karar vermelisin.

Bunu başarabilirsen, kısa süre içerisinde eski sevgiliyi unutmanın yollarını aramaktan vazgeçip rahat ve huzurlu bir hayata adım atabilirsin, aksi takdirde aşk acısı yakanı bırakmayacak ve seni rencide etmeye devam edecektir.

7- Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları, Müthiş Bir Aşk İksiri

Son bir öneride daha bulunmak istiyorum; çünkü eski sevgiliyi unutmanın yolları arayışına girenler, bu öneriyi mutlaka değerlendirmeli.

Tavsiye edeceğim bu eser, şimdiye kadar yüz binlerce insanın aşk hayatında yeni yeni gelişmeler yaşanmasına vesile olmuş oldukça etkili ve doyurucu dualar ile dolu, aşk ve muhabbet uygulamaları ile karşımıza çıkan müthiş bir eser.

Bu eser, İkbal Özçelik Hanımefendinin hazırlamış olduğu En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı, bu kitapta aktarılan duaların gerçekten de etkili ve işlevsel olduğunu anlayabilmek için aşağıya alacağım bazı okuyucu yorumlarını inceleyebilirsin. Kitabın indirme linkini de aşağıya aldım:

En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı ile alakalı okuyucu yorumları bizi hakikaten şaşırttı. Aşağıdaki mucizevi yorumları okuyunca siz de bize hak vereceksiniz.

Bu muhteşem kitabı indirip hemen okumaya başlamak için tıklayın. (Buraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.)

Telefonun ekranını döndürüp yorumları daha net bir şekilde okuyabilirsiniz:

Gideceğiniz sayfada daha nice mucizevi yorum sizi bekliyor.

Kadın erkek ilişkileri konusunda daha detaylı bilgiler edinmek ve genel kültürünü geliştirmek istersen, sitede biraz daha dolaşmanı tavsiye edebilirim.

Örneğin şu yazımı da okuyabilirsin: Erkeklerin Hoşuna Giden Şeyleri Öğrenerek Onları Kolayca Etkilemeniz Mümkün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir