Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, 1 Açıklama ve 5 Olağanüstü Yöntem!

Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim Diyenler için 5 Harikulade Taktiği Herkes Bilmeli

Not: Bu yazımda, sürekli olarak gözden kaçırdığımız, belki de işimize gelmediği için yabana attığımız bir hususa değinerek, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, sorusuna yanıt arayacağım.

Yazıyı dikkatle takip etmenin, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, sorusunun cevabı anlamında bir hayli yol gösterici olacağına inanıyorum. Başlayalım:

  • Eski sevgilinin havasının sana uymadığını düşündüğün için mi ondan ayrıldın? Sevgilin seninle kafa dengi değil miydi? Onunla anlaşmakta sorun mu yaşıyordunuz? Belki de sevgilinle çok rahat anlaşma imkânı varken bunu fark edemediğin için sonunda ayrılarak, içten içe pişmanlık ateşiyle yanacağın bir karara imza attın.

Yani bütün suçun onda olmadığını, senin de az çok hatalı olduğunu görmenin ve anlamanın pişmanlığı… Zaten, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, demen bile (bu yazıyı okuduğuna göre, sen de buna benzer bir soru sormuşsundur kendine) pişman olduğunun en güçlü kanıtlarından biridir.

Ve bu pişmanlık ateşiyle yandığın şu demlerde, onu geri kazanmanın hayaliyle mi, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, diye bir soru yönelttin Google’a.

Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, Yaşanmış Bir Hikaye

Bu konuda sana, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, sualine de yanıt olabilecek yaşanmış, küçük bir anekdot anlatayım:

“Amerika’da bir yerel televizyon kanalında çalışan bir meteoroloji uzmanı, yaptığı hava tahminlerinin isabetsizliği ile nam salmaya başlamış. Hava tahminlerini tutturamaması o dereceye gelmiş ki, bir senede üç yüz kere yanlış tahminde bulunmuş. Bu durum elbette ki işinden kovulmasına sebep olmuş.

Bu meteoroloji uzmanı(?), bu kez başka bir şehre gitmiş ve oradaki yerel televizyon kanallarından birine başvurmuş. Başvuru formunda şöyle bir soru varmış:

“Önceki işinizden neden ayrıldınız?”

Meteoroloji uzmanı, bir süre düşündükten sonra başvuru formuna şöyle yazmış:

“Oraların havası nedense bana uymuyordu.”

Şimdi, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, sorusunda samimi ve kararlı isek, kendimize dönüp şu soruyu açık yüreklilikle sormalıyız:

  • “Acaba, biz de gerçekten asıl suç bizde olmasına rağmen, suçu eski sevgilim dediğimiz kişiye mi atmaya çalıştık. Psikolojideki savunma mekanizmalarından biri olan “yansıtma”da olduğu gibi kendi hatalarımızı eski sevgiliye mi yıktık?”

Bu soruların cevabı bizi hırpalamıyorsa sorun yok. Şayet bu sorular az da olsa bizde huzursuzluk belirtileri oluşturuyorsa, işte o zaman eski sevgili ile yaşadıklarımızı bir daha gözden geçirip ona göre davranmalıyız.

Tüm bunları gözden geçirdikten sonra da “eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim” şeklindeki sorunun cevap alternatiflerine bakabiliriz.

Dile getirmeye çalıştığım mana şu: Aslolan ve üzerinde durulması gereken soru, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, sorusu değil; eski sevgilimi neden kaybettim, ondan niçin ayrıldım, sorusudur.

Sivrisinek-bataklık metaforundan hareket edecek olursak, yukarıda anlatmaya çalıştığım şeyi şöyle bir benzetmeyle anlatabiliriz:

Mühim olan, bataklığın kurutulması için çalışmaktır. Bataklığı kurutmadan önce habire sivrisinekleri öldürmeye çalışmak, nafile bir çabadan öteye gitmeyecektir.

Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim? 5 Harika Alternatif

Tekrar ediyorum: Asıl soru, eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, değil, neden ayrıldık, sorusudur. Ama, sorduğun bu soru hakkında yine de bilgi sahibi olmak istiyorsan, şu 5 yolu dikkatlice okumalısın:

1- Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, Sahte Mutluluk İşlevsel midir?

Evet, mutluluk hali, karşı tarafın değişik ruh hallerine girmesine sebebiyet verir ve konumuz olan eski sevgili hususunda da senin mutluluk tabloları sergilemen, karşı tarafın psikolojisine oynaman anlamına gelir.

Bu durumda ya gerçekten mutlu olmayı başarıp onu psikolojik olarak kendine yeniden bağlamanın yolları sergilemeye çalışacaksın veya en azından sahte mutluluk gösterileriyle yine onun psikolojisine oynayıp sana yeniden dönmesini sağlamaya çalışacaksın.

Bu psikolojik ilke (yani mutlu olma ya da sahte mutluluk sergileme şeklinde ortaya koyabileceğimiz psikolojik ilke) şöyle çalışır:

  • Eski sevgilin, senin gerçekten mutlu olduğunu gördüğünde veya bir şekilde anladığında, psikolojik olarak kendisini rahatsız hissedecek ve kendisi olmadan da mutlu olabileceğini görmenin üzüntüsüyle seni yeniden elde etmeye çalışacaktır.

Burada önemli olan, senin gerçekten mutlu olduğunu ya da mutlu gibi göründüğünü ona hissettirmek olacaktır. Bunu yaparken ya sosyal medyayı veya ortak arkadaşlarınızı kullanabilirsin. Önemli olan karşı tarafa onsuz da ayakta kalabileceğini ve hayata tutunabileceğini göstermektir.

2- Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, Arayıp Sormama Yöntemi

İlişki uzmanlarının “eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim” sorusu ile ilgili tavsiye ettikleri en önemli yöntemlerden birinin de mola verme ya da time-out adıyla bilinen arayıp sormama yöntemi olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Ben de ilişki uzmanlığı yaparken iletişimsizlik adıyla da anılan bu yöntemi kendi danışanlarıma defalarca tavsiye ettim ve danışanlarım, bu etkili yöntem sayesinde amaçlarına ulaşmanın mutluluğunu defalarca yaşadılar.

Arayıp sormama yöntemi ile eski sevgilini kazanma taktiği şöyle işler:

  • Sen onu arayıp sormadığında ve onunla iletişime geçmediğinde, o, senin gerçekten kendi kendine yettiğini hissetmeye başlayacak ve kıskançlık hissiyatı gıdıklanmaya başlayacaktır.

Yani senin onu arayıp sormaman sayesinde, o, senin başka bir ilişkiye başladığını düşünecek ve bu kıskançlık dürtüsü ile seninle iletişime geçmeye ve seni yeniden elde etmeye çalışacaktır.

Burada önemli olan, onu hiçbir şekilde ve hiçbir kanal vasıtasıyla arayıp sormamak ve onun da sana ulaşmasına kısa süreliğine engel olmak şeklinde yürütülecek bir plan ortaya koymaktır.

Şunu kesinlikle ve rahatlıkla söyleyebilirim ki “eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim” diyenlerin iletişimsizlik yöntemini mutlaka kullanması gerekmektedir; çünkü bu taktiğin ne kadar işlevsel olduğunu gören her insan, karşı tarafın psikolojisi ile nasıl kolaylıkla oynanabildiğini görmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

Şu Yazı da İlgini Çekebilir: Eski Sevgiliyi Geri Döndürme Yolları

3- Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, Kişisel Gelişim Metodu

Eski sevgili ve kadın-erkek ilişkileri konusunda yaptığım araştırmalar neticesinde vardığım en önemli sonuçlardan biri de şu oldu:

İki taraf da karşı tarafın yeterince dolu ve tatmin edici olmadığını fark ettiğinde ayrılık sürecine girer ve ilişkiler yavaş yavaş yıpranmaya başlar. Yani aslında iki taraf da karşı tarafın kendisini hak etmediğini düşünür. Çünkü karşı tarafın yeterince dolu ve kültürlü olmadığını içten içe hissetmeye başlar.

  • Bu durumda kişisel gelişim, oldukça önemli bir avantaj sağlayacak ve ilişkinin yeniden düzene girmesine ve rayına oturmasına vesile olacaktır. Yani bu noktada sana kişisel gelişim konusunda kendini yetiştirmeyi ve geliştirmeyi tavsiye ediyorum.

Çünkü kişisel gelişimine önem verip kendinle ilgili gelişmeler kaydetmeye başladığında, eski sevgilin senin değişip dönüştüğünü ve daha güzel bir insan olduğunu anlamaya başlayacak ve bu sayede yeniden seninle birlikte olma hissiyatına kapılacaktır.

Onun bu hissiyata kapılması, onu yeniden kendine bağlamak ve aşık etmek anlamına gelir, zaten amacının da bu olduğu açık.

4- Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, Mola Vermenin Gücü, Bırak Özlesin

Önceki maddelerden birinde eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim sorusuna verdiğim cevaplardan biri “iletişimsizlik yöntemi”ydi. Fakat iletişimsizlik yöntemini, onun kıskançlık duygularını uyandırmak maksadıyla kullanabileceğini ifade etmiştim.

Burada ise, mola verme yöntemini, onun seni özlemesine ve hasret duygularının gelişmesine sebebiyet vermek amacıyla tavsiye etmekteyim.

  • Çünkü ilişki uzmanlığı yaparken gözlemlemiş olduğum en önemli gerçeklerden biri de iki tarafın birbirinden bıkıp usanmaya başlaması ve birbirleriyle sürekli birlikte oldukları için bu durumdan rahatsızlık duymaları gerçeği idi.

Yani ilişki içerisinde iki taraf da sürekli bir şekilde birbirleri ile birlikte oldukları için, bu durum, onların birbirlerinden usanmasına ve bıkmasına sebebiyet vermektedir.

Oysaki mola verme yöntemi, iki tarafın da birbirini özlem duymasına ve hasret duygularının gelişmesine sebebiyet vererek karşı tarafın yeniden birlikte olma arzusunu alevlendirmekte ve tetiklemektedir.

Dolayısıyla mola verme yöntemi (yani hiçbir şekilde iletişim kurmama taktiği) karşı tarafın seni özlemesine ve seninle yeniden birlikte olma arzusu ile dolup taşmasına kapı aralayarak “eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim” sorusunun cevabını oluşturacaktır.

Öyle ise kendini özletmeye bak ve bunun için mola verme yöntemini etkili bir şekilde kullan.

5- Eski Sevgilimi Nasıl Geri Kazanabilirim, Gölgeleme Etkisi

Peki, onunla iletişim kurmadığın bu süreç boyunca, o, senin yerine bir başkasını bulup yeni bir ilişkiye adım atabilir mi? Tabii ki böyle bir olasılık var. Fakat bu olasılık, yapılan araştırmalara göre %5 lik bir olasılık.

  • Bu durum ve bu olasılık, bize oldukça güzel bir haber şeklinde görünmelidir, çünkü yapılan araştırmalar eski sevgilisini terk eden veya onun tarafından terk edilen insanların yeni bir ilişkiye başlama olasılığının %5 olduğunu ortaya koyarak %95’lik dilimde yer alan insanların, yeni bir ilişkiye başlayamadığını gözler önüne sermektedir.

Bu durumır yeterince ümitvar olmamızı sağlar; çünkü karşı taraf, büyük olasılıkla yeni bir ilişkiye başlayamayacak; çünkü senin ile yaşamış olduğu birlikteliğin hatıraları ve değerli anıları, onun yeni bir ilişkiye başlamasına engel olacaktır.

Aslında bu durum, psikolojik bir ilkedir ve bu duruma psikolojide ‘gölgeleme etkisi’ adı verilir. Gölgeleme etkisinde eski varlık, yeni varlığa alışma konusunda kişiye engel olur.

Bu konuyu günlük hayattan basit bir örnek ile anlatacak olursak, kişinin daha önce alışmış olduğu herhangi bir şey yerine başka bir nesne konulduğunda kişi yeni nesneye alışma konusunda bayağı bir zorlanır ve sürekli bir şekilde eskisini talep eder.

İşte buna gölgeleme etkisi denir ve psikolojide gölgeleme etkisi adı verilen bu yöntem, eski sevgilinin bir başkası ile birlikte olma olasılığını minimize eder.

  • Bu durumda “eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim” sorusunun en güzel cevaplarından birini de mola vermenin gücü şeklinde ortaya koyabiliriz. Çünkü mola vermek, onun bir başkasına yar olmasına değil, yeniden sana dönüp seninle hemhal olmasına vesile olacaktır.

Fakat şunu ifade etmeliyim ki mola verme yöntemini kullanırken bu yöntemin oldukça ayrıntılı aşamaları olduğunu da bilmelisin ve bu konuda yapacağın ufak bir hatanın sana mutsuzluk getirebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurup detayları dikkatli bir şekilde incelemelisin. Aşağıdaki tavsiyeme kulak verirsen, ne anlatmaya çalıştığımı daha iyi anlayacaksın:

Konuyla ilgili olarak şu alternatifleri önerebilirim sana:

1) Eski sevgilimi nasıl geri kazanabilirim, başlıklı yazıyı okuduğun bu sitedeki diğer yazılarımı da dikkatli bir biçimde okuyabilirsin. Çünkü bu sitede tamamen “eski sevgili” konusuna odaklanıp eski sevgiliyi geri kazanma yolları hakkında yazdım.

2) Veya muhteşem bir kaynağın yer aldığı şu sayfaya (tıkla) bakmanı önerebilirim. (Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Rehberi)

Şu Yazımı da İnceleyebilirsin: Cilve Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir